Pressreleases

Продължава тенденцията на спад на обявите за работа на годишна база

Monday, 04 November 2024
 

 

Една трета от предложенията за работа са извън водещите областни градове

През октомври обявите за работа са намалели с 6% спрямо предходния месец септември. Предложенията са с близо 3000 по-малко, като в края на месеца се наблюдават малко над 41 000 обяви в страната - това показва месечният анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger.

 

Основни наблюдения:

-          Лек ръст на предложенията в сектор „ИТ“

 

-          Една трета от предложенията за работа са извън водещите областни градове

 

-          Наблюдава се тенденция на спад на обявите в сектор „Човешки ресурси“

На годишна база се отчита спад от 2% или 1000 обяви по-малко, което представлява четвърти пореден месец с намаляващ брой обяви.

В повечето сектори през октомври се наблюдава спад в нивото на обявите.

Най-голям спад е регистриран в секторите „Търговия и продажби“ (920 предложения по-малко, 8% спад), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (830 предложения по-малко, 13% спад) и „Производство“ (460 предложения по-малко, 6% спад). По-малък брой обяви има също в секторите „Административни и обслужващи дейности“ (380 предложения по-малко, 7% спад), „Логистика и транспорт“ (160 предложения по-малко, 3% спад), „Здравеопазване и фармация“ (90 предложения по-малко, 4% спад), „Счетоводство, одит, финанси“ (50 предложения по-малко, 2% спад) и „Строителство“ (30 предложения по-малко, 1% спад).

Ръст на предложенията се наблюдава в секторите „ИТ“ (120 предложения повече, 4% ръст) и „Маркетинг и реклама“ (20 предложения повече, 1% ръст).

Според анализът на HR компанията и кариерен сайт JobTiger за първи път от повече от година сектор „ИТ“ не е с най-голям спад на предложенията спрямо същия период през предходната година. Спадът в този сектор намалява, като през октомври се наблюдават 11% по-малко предложения спрямо същия месец през 2023 г. С най-голям спад на годишна база са предложенията в сектор „Маркетинг и реклама“ (-16%). Динамиката в останалите сектори е илюстрирана на схемата по-долу.

Дялово разпределение

Сектор „Търговия и продажби“ продължава да заема една четвърт от предложенията за работа в страната. След него, без промяна в реда спрямо предходния месец, са секторите „Производство“ (16%), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (12%), „Логистика и транспорт“ (11.1%), „Административни и обслужващи дейности“ (10.9%), „ИТ“ (7%), „Строителство“ (6%), „Здравеопазване и фармация“ (5.3%), „Счетоводство, одит, финанси“ (4.9%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (1%).

Човешки ресурси

Наблюдава се намалено предлагане в сектор „Човешки ресурси“, който не е част от редовните ни анализи на обявите. През последните няколко месеца предложенията в него намаляват, като от началото на годината техният брой е спаднал с 25% (150 предложения по-малко). Една от причините за такъв спад е традиционно предпазливото поведение на компаниите във времена на непредсказуемост и криза.

Свиването на „ИТ“ сектора през последните почти две години доведе до замразяване на процесите по наемане на нови служители (hire freeze), което доведе и до намалено търсене на специалисти по подбор на персонал. В сравнение с периода на силен ръст на „ИТ“ сектора през 2022 г., сега отчитаме 50% по-малко предложения за работа в областта на човешките ресурси, които възлизат на около 450.

Работа от вкъщи

Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа се е увеличил с 3% през октомври, като техният брой възлиза на приблизително 3350. На годишна база обявите от този тип са намалели с 1% и през октомври представляват 9% от общия брой обяви за работа.

Разпределението на този тип предложения по сектори е както следва: 50% в сектор „ИТ“, следван от „Административни и обслужващи дейности“ (19%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (16%) и „Търговия и продажби“ (9%).

Предлагане по градове

През октомври се наблюдава спад в броя на обявите във всички водещи областни градове.

Спадът за всеки един от градовете е следният: София (-3%), Пловдив (-10%), Варна (-11%), Бургас (-13%), Русе (-13%) и Стара Загора (-11%).

Като дялово разпределение обявите в София са 42%, а в останалите градове: Пловдив (10%), Варна (8%), Бургас (3%), Русе (3%) и Стара Загора (3%). Обявите в останалата част от страната вече съставляват една трета от предложенията. Това не трябва да се тълкува като ръст на обявите извън водещите градове – напротив, техният брой остава по-скоро непроменен, но поради намаления брой предложения в основните градове, делът на обявите в останалата част от страната нараства.

Екипът на JobТiger ще продължи да наблюдава и да ви информира за динамиката на пазара на труда в страната.

Back